VENNEKENS KORAL 40
More information about this yacht?
Call us: +32 475 80 17 31
Mail us: info@yachtlink.be
Vessel's Particulars
| Make | VENNEKENS |
| Model | KORAL 40 |
| Type | Sailing boat |
| Built | 1989 |
| Material | GRP |
| L.O.A | 11.96 m |
| Beam | 3.89 m |
| Draft | 1.65 m |
| Location | Nieuwpoort (BE) |
MACHINERY
Engine : 1 x 62 bhp YANMAR 4JH2-TE
Drives : Steering wheel, shaft propeller
Remarks : Engine well and professionally maintained
ACCOMMODATION
1 fore cabin, aft cabin, sleeps 4/6 persons, galley with large refrigerator, gas cooker and oven, head with manual flush toilet/shower.
NAVIGATION AIDS
Compass, log/sounder, wind instruments, radar, GPS
ELECTRICITY
220 V shore supply, 4 x batteries, battery charger.
GENERAL EQUIPMENT & SAILS
Main furling sail in mast, furling genoa, storm foc, self tailing winches, new sprayhood, electric winch handle WINCHMASTER, anchor and anchor chain, electric anchor windlass, teak to cockpit, teak to deck , cockpit table, pressurized hot/cold water, warm water boiler, hot air central heating, radio, bow thruster, liferaft for 6 pers., ropes and fenders.
Fuel tank: 220 ltr
Water tank: 450 ltr
WELL MAINTAINED, CLEAN AND NEAT BOAT FROM THE BELGIAN YARD VENNEKENS. DESIGNED AND BUILT FOR OCEAN PASSAGES.
TEAK STILL IN GOOD CONDITION.
The above information is believed to be correct, but no responsibility is accepted for errors or omissions and these particulars and statement shall not form any contract.

