RIVAL 36 - New listing
More information about this yacht?
Call us: +32 475 80 17 31
Mail us: info@yachtlink.be
Vessel's Particulars
| Make | RIVAL |
| Model | 36 |
| Type | Sailing boat |
| Built | 1987/1988 |
| Material | GRP |
| L.O.A | 10.93 m |
| Beam | 3.35 m |
| Draft | 1.50 m |
| Location | Nieuwpoort (BE) |
MACHINERY
Engine : 1 x 30 bhp MITSUBISHI - 1387 running hrs.
Drives : 2-blades propeller on shaft, tiller
Remarks : Engine in good working order, propeller shaft equipped with rope cutter
ACCOMMODATION
Fore cabin with double bed, quarter berth at chart table, saloon/dinette, sleeps 3/5 in total, head with manual flush toilet, galley with gaz stove and electric fridge.
NAVIGATION AIDS
Compass, log, sounder, VHF, GPS, radar.
ELECTRICITY
12 V, 220 V shore supply , battery charger, service batteries, engine battery.
ON DECK & SAILS
Main sail, furling genoa, self tailing winches, radio/cassette, hot air heating, anchor and chain, manual anchor windlass, pressurized cold water, ropes and fenders.
Fuel tank: ca. 180 ltr
Fresh water tank: ca 200 ltr),
Headroom: 1.93 m
IN GOOD CONDITION, NEEDS A GOOD SHINING
The above information is believed to be correct, but no responsibility is accepted for errors or omissions and these particulars and statement shall not form any contract.