JEANNEAU SUN DREAM 28 - new listing
More information about this yacht?
Call us: +32 475 80 17 31
Mail us: info@yachtlink.be
Vessel's Particulars
| Make | JEANNEAU |
| Model | SUN DREAM 28 |
| Type | Sailing boat |
| Built | 1990 |
| Material | GRP |
| L.O.A | 9.00 m |
| Beam | 3.15 m |
| Draft | 1.65 m |
| Location | Nieuwpoort (BE) |
MACHINERY
Engine : 1 x 18 bhp YANMAR 2GM20
Drives : Tiller, 2-blades propeller (new) on shaft
Remarks : Engine professionally maintained.
ACCOMMODATION
1 fore cabin, aft cabin, sleeps 4/6 persons, galley with refrigerator and gas cooker, head with electric flush toilet.
NAVIGATION AIDS
Compass, log/sounder, chart plotter (2021), VHF, autopilot (2021), windmeter.
ELECTRICITY
220 V shore supply, 2 x batteries, battery charger.
GENERAL EQUIPMENT & SAILS
Main sail (2019), furling genoa (2019), new main sail cover (2022), new sprayhood (2022), pressurized hot/cold water (new pump 2021), warm water boiler, new upholstery, cockpit table, wood to cockpit, moorings en fenders.
Fuel tank: 27 ltrs
Water tank: 100 trs
Head room: 1.80 m
SOUND CONDITION, SOME REFRESHING TO BE DONE INSIDE.