ELAN IMPRESSION 384 - new listing
More information about this yacht?
Call us: +32 475 80 17 31
Mail us: info@yachtlink.be
Vessel's Particulars
| Make | ELAN |
| Model | IMPRESSION 384 |
| Type | Sailing boat |
| Built | 2007 |
| Material | GRP |
| L.O.A | 11.25 m |
| Beam | 3.91 m |
| Draft | 1.80 m |
| Location | Nieuwpoort (BE) |
MACHINERY
Engine : 1 x 40 bhp VOLVO PENTA D2-40B
Drives : Steering wheel, saildrive with 3-blades propeller
Remarks : Engine well and professionally maintained. Saildrive packing renewed.
ACCOMMODATION
1 fore cabin, 2 aft cabins, sleeps 8 persons, galley with refrigerator, gas cooker and microwave, head with manual flush toilet.
NAVIGATION AIDS
Compass, log/sounder, wind instruments, chart plotter, autopilot, VHF, weather station, Quantum radar. All Raymarine instruments from 2023.
ELECTRICITY
220 V shore supply, batteries, battery charger, solar panels.
GENERAL EQUIPMENT & SAILS
Main sail (2019) furling genoa (2019), storm foc (2020 en never used), gennaker (2023), self tailing winches, anchor and anchor windlass, cockpit table, teak to cockpit and swimming platform, sprayhood, bimini, swimming platform with ladder, radar arch, pressurized hot/cold water, warm water boiler, radio/CD, hot air central heating (WEBASTO), bowthruster (2023), ropes and fenders.
Fuel tank: 167 ltrs
Water tank: 238 trs
VERY GOOD CONDITION EN WELL EQUIPPPED WITH RECENT INSTRUMENTS, SAILS AND NEW BOWTHRUSTER.
The above information is believed to be correct, but no responsibility is accepted for errors or omissions and these particulars and statement shall not form any contract.


