DELTA 46 new listing
More information about this yacht?
Call us: +32 475 80 17 31
Mail us: info@yachtlink.be
Vessel's Particulars
| Make | DELTA |
| Model | 46 |
| Type | Sailing boat - Ketch |
| Built | 1980 |
| Material | GRP |
| L.O.A | 14.79 m |
| Beam | 3.92 m |
| Draft | 1.90 m |
| Location | Nieuwpoort (BE) |
MACHINERY
Engine : 1 x 130 bhp VOLVO PENTA TAMD31
Drives : Steering wheel, 3-blades Max Prop propeller (pitch propeller), semi long keel.
Remarks : Engine renewed in 1992 by a more fuel efficient performance engine at that time. Engine is working well.
ACCOMMODATION
Sleeps 5/6, master aft cabin with ensuite head with double bed, 1 person bunk aft starboard, fore cabin with double bed and ensuite head. Both head with manual flush toilets. Galley with gas stove and oven, large refrigerator, U-shape saloon.
NAVIGATION AIDS
Compass, log, sounder, VHF, GPS, radar, Navtex
ELECTRICITY
12 V, 220 V shore supply , battery charger.
ON DECK & SAILS
Main sail, mizzen, furling genoa, furling foc, normal winches and self-tailing winches, sprayhood, teak to deck and cockpit, radio, tender + engine, pressurized hot/cold water, hot water boiler, anchor and chain, anchor windlass, ropes and fenders.
The Delta 46 is also known as the Liberty 458 designed by Jörg von Rehden in the late 1970's and afterwards Peter Hoyt (USA) in the early 1980's.
The price is determined by taking into account woodwork to be done in the accommodation as a result of water infiltration. The boat is operational and in sound condition.
The above information is believed to be correct, but no responsibility is accepted for errors or omissions and these particulars and statement shall not form any contract.