BENETEAU ANTARES 700 P - New listing
More information about this yacht?
Call us: +32 475 80 17 31
Mail us: info@yachtlink.be
Vessel's Particulars
| Make | BENETEAU |
| Model | ANTARES 700 P |
| Type | Fishing boat |
| Built | 2003 |
| Material | GRP |
| L.O.A | 6.95 m |
| Beam | 2.62 m |
| Draft | 0.75 m |
| Location | Nieuwpoort (BE) |
MACHINERY
Engines : 1 x 150 bhp VOLVO PENTA TAMD31P
Drives : 4- blades bronze propeller on shaft
Remarks : New engine from 2020 with abt 440 hr running.
ACCOMMODATION
Bunk and marine toilet in the forepeak, can take 6 persons on board, small sink under the pilot seat, polyester sink., side entrance.
NAVIGATION AIDS
Compass, FURUNO graphic sounder, FURUNO GPS
ELECTRICITY
12 V DC, 220 V shore supply, battery charger.
GENERAL EQUIPMENT
Anchor and anchor chain, electric anchor windlass , osmosis prevention treatment in 2024, ropes and fenders.
Fuel tank: 200 Ltr
Fresh water: 20 Ltr
WELL MAINTAINED AND NEAT BOAT.
The above information is believed to be correct, but no responsibility is accepted for errors or omissions and these particulars and statement shall not form any contract.